| Ana Sayfa  |  Sık Kullanılanlara Ekle   |   Başlangıç Sayfam Yap  |

Üzümlü Köyü
 » Ana Sayfa
 » Sunum
 » Tarihçe
 » Ekonomi ve Nüfus
 » Eğitim ve Sağlık
 » Ulaşım
 » Kültür ve Turizm
 » Muhtarlık
 » Telefon Rehberi
 » Şiirler
 » Foto Galeri

Dernek
 » Kuruluş
 » Başkan'dan
 » Yönetim Şeması
 » Kongreler, Seç.Yöneticiler
 » Dernek Faaliyetleri
 » Yapılması Planlanan Hizm.
 » Basından Haberler
 » Dernek'ten Duyurular
 » Dernek İletişim
 »

© 2007

Üzümlü Köyü / KARAMAN

Her Hakkı Saklıdır.
 

Web Tasarım

atm Genç Media İletişim Hizmetleri

 
 

Üzümlü (davdas) köyü tarihçesi:

Üzümlü köyü taşeli platosunun bir parçası olup ikinci jeolojik devirden sonra oluşmuş (üçüncü devirde) ve yerleşim alanı olarak  M.Ö. 2000’li yıllarda kurulduğu tahmin edilmektedir.

Batısında; Büyük Karapınar köyü, güney batısında; Elmayurdu  köyü, güneyinde; Ermenek-Kkonya karayolu güney doğusunda; Kışla köyü, doğusunda; Bozyaka (gerede)köyü kuzeyinde ise Barcın yaylasından geçen Sarı veliler- Konya yolu arasında kalan Karaman ilimizin  Başyayla ilçesine bağlı bir köydür.

Yukarı Şamlar, Aşağı Şamlar, Tavşan gölü,  Akmuğar, Sarkun, Mumsuz, Yukarı Saray, Kirtanos, Akdere göl, Dikenli burun, Haft, Ekşibağ, Çingil, Alan, Büyük bağ, Irafta, Yerbağ, Meriş, Cevizli köy, Ak, Karşı bucak, İtirmi, Malamas, Hıdıryeri, Karaağaç, Gessere, Söğütlü, Gabagöz, Sakız alanı, gibi bölümlere ayrılan köyümüz deniz seviyesinden 1400 m yükseklikte olup köyümüzde kışlar kar yağışlı ve soğuk, yazlar ise serin geçmektedir.

Karamanoğlu beyliği ile Osmanlı İmparatorluğu zamanında ve Başyayla ilçe olmadan önce Ermenek’e bağlı olan Üzümlü (Davdas) köyü beylik döneminde beyliğin ileri gelen paşa ve beyleri tarafından daimi ikamet yeri olarak seçilmiş, Mut (gıravga) nahiyesi ile Kışla köyünün yenice köy mahallesi yazlık olarak kullanılmıştır.

Köy halkı genellikle çalışkan ve münevver insanlardan meydana gelmiş olup bankaların bölgeye gelmediği Osmanlının son dönemi ile Cumhuriyet döneminde Taşeli bölgesinin adeta banka görevini üstlenmiştir. Bölge, nahiye ve köylerden ihtiyaç sahipleri ve iş kuracak olan iş adamlarının Davdas köyünde bulunan zengin insanlardan para almaya geldikleri bölge insanı tarafından bilinmektedir.

Orman bakımından oldukça zengin olan köyümüz sulama suyu bakımından sıkıntılıdır. Köyün içme suyu içme sıkıntısı olmayıp her eve çeşme bağlanmıştır.

Bunların dışında da halkın diliyle muğra diye tabir edilen çeşitli pınarlar mevcuttur. bunlar sırası ile: alamuğar, ili muğar, hayta muğar, imir muğarı, aşşa muğarı, alada muğarı, çingil muğarı, ak muğar.

Köyde bir ilkokul, sağlık ocağı, tarım kredi, kooparatifi Veysel Karani ve Ala cami adlarında iki cami, iki kahvehane, iki bakkal, bir demirci, bir televizyon tamircisi, bir berber, bir taşımacılık şirketi mevcut olup her gün sabah ve ikindin olmak üzere günde iki araç (Konya) ayrıca Başyayla ve Ermenek ilçelerine yolu taşıyan minübüsler mevcuttur.

Tarihçe Derleyen:Ahmet Alparslan

 

 

 

SPONSORLAR

 
     
         

Son Dakika Haberler...

 

Mesaj Panosu
 » E-posta
 » Sizden Gelenler
Önemli Bilgiler
» Nüfus Cüzdanı İşlemleri
» 65 Yaş Maaş Bağ. Koş.
» Yeşil kart İşlemleri
» Trafik Tescil İşlemleri
Faydalı Linkler
  » KARAMAN VALİLİĞİ
  » KARAMAN BELEDİYESİ
  » GOOGLE
  » SSK
  » BAĞKUR
» T.C KİMLİK NO SORGULAMA
» VERGİ KİM. NO SORGULAMA
  » ARAÇ BORÇ SORGULAMA
  » RESMİ GAZETE

Devlet Meteoroloji Müd.

Hava Tahmini

KARAMAN